آموزشی, پارچه شناسی

پارچه ترمه

ترمه نوعی پارچه با الیاف لطیف می‌باشد. این پارچه از صنایع دستی ایران به شمار می‌آید. بته جقه، گل‌های شاه عباسی، بته خرقه، شاه گوزنی و … از طرح‌هایی به شمار می‌آید که در ترمه به‌کار گرفته شده است.بافت این نوع پارچه در ایران در دوران صفوی آغاز شد. بسیاری، زادگاه این پارچه را ارتفاعات کشمیر و آسیای مرکزی  می‌دانند، اما با توجه طرح‌های رایج آن زمان در هند و عدم مطابقت آن با طرح‌های استفاده شده در ترمه بعضی از کارشناسان صنایع دستی این نظریه را رد کرده‌اند .

ترمه به علت تراکم بافت پودهایش نسبتاً از تراکم بالایی برخوردار است؛ با این وجود، عواملی می‌تواند باعث آسیب رساندن به ترمه شود. از آنجایی که قسمت تیره ترمه قابلیت جذب نور و حرارت دارد، این عوامل می‌تواند باعث رنگ پریدگی آن شود. علاوه بر آن، رطوبت و مواد شوینده نیز بر ترمه اثر می‌گذارد.

بید نیز به عنوان یک یاز مخرب‌های ترمه به شمار می‌آید که راه حل آن استفاده از نفتالین است.

بهترین راه برای شستشوی این نوع پارچه خشکشویی یا بخارشویی می‌باشد.

پس از آن که در دوران صفوی بافت ترمه به اوج خود رسید، این محصول به عنوان یکی از محصولات صادراتی ایران به حساب آمد. در گذشته از این پارچه در لباس‌های فاخر زنان و مردان استفاده می‌شد. همچنین به عنوان رومیزی روتختی، انواع بقچه‌های حمام، کیف، پرده و سجاده و غیره مورد استفاده قرار می‌گرفت.

امروزه از این پارچه به عنوان رومیزی، روپشتی و موارد این چنین استفاده می‌شود. اخیرا این پارچه در مد و لباس نیز به کارگرفته شده و طراحان با استفاده از این پارچه در طراحی‌های خود، محصولاتی زیبا و فاخر که نشان دهنده سنت ایرانی می‌باشد را تولید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *